Nowe konstrukcje zaworów regulacyjnych

12.03.2013

Poniżej prezentujemy nowe konstrukcje zaworów regulacyjnych wykonywane w spółce Zakłady Automatyki "POLNA" S.A.:

 

 

Przedstawiony zawór ma konstrukcję antykawitacyjną. Elementy ceramiczne stanowią: grzyb i gniazdo.

Odpowiednio ukształtowane grzyb i gniazdo powodują wielostopniowy spadek ciśnienia na zaworze w celu ograniczenia zagrożenia kawitacją.
Klatka dociskowa wewnątrz komory wypływu wykonana jest z pełnego stellitu dla ochrony przed erozją powierzchni korpusu.  
Korpus prezentowanego zaworu kątowego jest dzielony co umożliwia łatwy dostęp do elementów wewnętrznych w celu przeglądu i serwisu. Konstrukcja korpusu kątowa lub przelotowa, średnice, ciśnienia, formy przyłączy przystosowane będą do potrzeb klienta.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej animacji prezentującej opisaną konstrukcję.

Zawór minimalnego przepływu jest zaworem antykawitacyjnym przeznaczonym do cieczy przy spadku ciśnienia na zaworze do 200 bar i przepływie do 70 t/h.

Budowa zaworu zapewnia podział spadku ciśnienia na sześć stopni do wartości ciśnień poniżej krytycznych powodujących kawitację. Wysoką jakość regulacji, trwałość i niezawodność uzyskano w wyniku odpowiedniej konstrukcji elementów wewnętrznych i doborze materiałów. Gniazdo i trójstopniowy grzyb wykonane są z ceramiki ZrO2 tworzywa o doskonałych własnościach wytrzymałościowych i odporności chemicznej. Dalszy spadek ciśnienia uzyskuje się za pomocą czynnego dławienia w trzech wielootworowych utwardzonych tulejach z promieniowym przepływem.

Trzpień zaworu wykonany z tytanu współpracuje z zestawem uszczelnień dławnicowych zapewniających szczelność zewnętrzną zgodną z przepisami TA Luft.  Zawór gwarantuje wysoką szczelność zamknięcia. Możliwa jest również adaptacja tego rozwiązania do innych odpowiedzialnych aplikacji w konstrukcjach przelotowych lub kątowych.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej animacji prezentującej opisaną konstrukcję.

W prezentowanym zaworze zastosowano wykonanie wszystkich części ze stali 316L oraz przeciwkołnierze z materiału X2CrNiMoN22-5-3 1.4462 (DUPLEX).

Z powodu występowania ciśnień roboczych rzędu 530 bar zawory wykonano dla ciśnienia nominalnego PN630 zgodnie z normą BN-91 1771-20/40.
Uszczelnienie pomiędzy korpusem zaworów a przeciwkołnierzami zaprojektowano na uszczelkach BX 150 zgodnych z API 6A klasy 15000.
Zawory mają gwarantowaną V klasę zamknięcia grzyb/gniazdo przy pełnym spadku ciśnienia 530 bar, w związku z czym napływ czynnika skierowano nad grzyb (FTC).
Różnica ciśnień nad i pod grzybem podczas zamknięcia wywiera dodatkowy nacisk i doszczelnianie układu. Aby zmniejszyć wymaganą siłę dyspozycyjną siłownika zastosowano konstrukcję grzyba odciążonego ciśnieniowo grzybem wewnętrznym tzw. pilotem. Pilot dobrano w ten sposób aby siła potrzebna do jego otwarcia była 7-krotnie niższa niż grzyba głównego. Po otwarciu pilota ciśnienia nad i pod grzybem głównym wyrównują się i dalsze otwieranie w celu osiągnięcia pełnego przelotu nie wymaga większej siły dyspozycyjnej siłownika.
Aby zapobiec zużyciu części wewnętrznych spowodowanym bardzo dużą prędkością przepływu medium, którym jest ciekły ditlenek węgla, grzyby, gniazda, tuleje prowadzące wykonano z pełną powłoką stellitowaną o twardości 45 HRC.
Zawory wyposażone są w siłowniki pneumatyczne, zawory elektromagnetyczne do sterowania oraz sygnalizatory położeń otwarty / zamknięty.
Prezentowaną armaturę zaprojektowano i wykonano dla Instytutu Nawozów Sztucznych w Zakładach Azotowych w Puławach.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej animacji prezentującej opisaną konstrukcję.

Zawory dwukierunkowe stosowane są w gazownictwie w przypadkach zmiany kierunku przepływu medium w instalacji.

W podstawowym wykonaniu jest to zawór przelotowy klatkowy DN300, PN100, Kv1350.

Konstrukcja grzyba zapewnia uzyskanie regulacyjności 100:1.

Grzyb jest odciążony ciśnieniowo za pomocą zestawu uszczelnień typu „U” zapewniających szczelność w obu kierunkach. Zastosowane uszczelnienia oraz taśma prowadząca grzyba zapewniają minimalny współczynnik tarcia i doskonałe własności tribologiczne.

Otwór gniazda i powierzchnie zewnętrzne grzyba stellitowane, klatka regulacyjna i tulejka prowadząca obrobione cieplnie i azotowane gazowo, trzpień wykonany z tytanu.

Zastosowane materiały i techniki zwiększenia twardości gwarantują długotrwałą, niezawodną pracę w warunkach eksploatacji.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej animacji prezentującej opisaną konstrukcję.

 

Animowane prezentacje powyższych rozwiązań znajdą Państwo w Strona główna > Oferta > Nowości lub pod poniższymi linkami: 

ZAWÓR KĄTOWY Z ELEMENTAMI CERAMICZNYMI DO CIECZY

ZAWÓR MINIMALNEGO PRZEPŁYWU

ZAWÓR PRZELOTOWY KOŁNIERZOWY DO PRZEPŁYWÓW 2-KIERUNKOWYCH

ZAWÓR PRZELOTOWY BEZKOŁNIERZOWY DLA CIŚNIENIA ROBOCZEGO 530 BAR